Eesti Juveel | Ehted, käekellad, lauahõbe

HUVITAVAD FAKTID

Hõbedat tunti juba 4000 a.ek, kui egiptlased esitlesid hõbeehteid. Hõbedast valmistati ka hõbenõusid sest seal oli hea vett värskena hoida.

XIII saj. keskel hakati hõbedat kasutama ka lauariistade (lusikad) valmistamiseks.

Kui lusikas ja nuga on olnud meie saatjateks “lõputult”, siis kahvlit hakati kasutama lauariistadest viimasena.  15 saj. algul olid kahvlid kahe ja kolme harulised. Nelja haruline kahvel tuli kasutusele alles 18. saj. lõpus.

 Keskajal levis Inglismaal, hiljem kogu Euroopas ütlus “sündis hõbelusikas suus”. Nii räägiti inimeste kohta, kellel oli jõukaid sugulasi, kes tegid kingitusi. Õnneks on tänapäeval  “hambalusika” kinkimine levinud traditsioon. 

Imikute toitmine hõbelusikaga soodustab tervete hammaste kasvu ja head isu. Tavatoidule üleminekul riskib laps bakterite saamisega, mille tõttu vajab laps lisa kaitsemeetmeid. Paremat kui hõbe, mis omab tugevat antiseptilist toimet, on antud juhul raske välja mõelda.

Tavaliselt kingib hõbelusika lapsele pere lähedane sugulane või sõber. Tsaari – Venemaal oli isegi huvitav traditsioon: gümnasistidele kingiti esimesel koolipäeval hõbedast dessertlusikas, kooli lõpu puhul supilusikas.